بهداشت لباس ورزشی بعد از استفاده در باشگاه حتما باید رعایت شود.

تمام مراحل بهداشت لباس ورزشی را اینجا بخوانید.

یکی از مهمترین موراد در مورد نگهداری از تجهیزات و لباس ورزشی که مستقیما در کیفیت، دوام و ماندگاری آن موثر است، حفظ بهداشت لباس ورزشی می‌باشد. اگر شما هم برای سلامت بدن و همچنین پوست بدن خود ارزش قائل هستید، حتما نیاز است تا در حفظ بهداشت لباس ورزشی خود، دقت به خرج دهید. برای این مهم نیز مومنتوم این مقاله از خود را مفصلا به شرح و بررسی چگونگی بهداشت لباس ورزشی اختصاص داده و سعی دارد با بیان نکاتی در این زمینه، شما را بیشتر متوجه این مهم سازد. بهتر است با ما همراه باشید.

بهداشت لباس ورزشی یعنی چه؟

در ابتدا نیاز است تا شرحی مختصر در مورد چیستی بهداشت ورزشی را ارائه دهیم. بهداشت ورزشی شرایط و عواملی است که در نتیجه آن علاقه‌مندان به ورزش در هر رشته ورزشی بتوانند بدون رسیدن آسیب به سلامت جسم و روحشان، به ورزش کردن بپردازند.

از همین روی ورزش کردن دارای اصول و قواعدی در زمینه بهداشتی می‌باشد که با رعایت آ‌ن‌ها یک ورزشکار به خوبی می‌تواند از بروز نتایج خطرناک احتمالی جلوگیری کند. این آسیب‌ها علاوه بر حرکات ورزشی می‌توانند از طریق رعایت نکردن اصول مناسب در انتخاب لباس ورزشی و همچنین عدم رعایت بهداشت لباس ورزشی به فرد وارد شوند. البته بهداشت لباس ورزشی فقط یک بخش از نگهداری از لباس ورزشی می باشد و مراحل مختلفی دارد که در مقاله ای جدا گانه به آن پرداخته ایم.

شورت تنیس کوتاه سری ACE
859,000 ریال

بهداشت ورزشی چیست؟

به واسطه تحقیقات بسیاری که انجام شده است، این مهم بر ما ثابت شده که انتخاب لباس ورزشی مناسب و رعایت بهداشت فردی و ورزشی می‌تواند در کیفیت ورزش یک فرد تاثیرات به سزایی بگذارد. از لحاظ بهداشت ورزشی در واقع لباس‌هایی که در حین ورزش کردن استفاده می‌کنید باید سبک و راحت باشند و کاملا مطابق با اصول استاندارد و شرایط آب و هوایی شهر یا محلی که در آن تمرین می‌کنید تولید شده باشند.

لباس‌های ورزشی مانند تی شرت ورزشی، شلوار ورزشی، گرمکن ورزشی، شورت و شلوارک ورزشی و ساق بند و مچ بند از جمله پوشاک مناسب و ضروری برای هر ورزشکار به فراخور رشته‌ی ورزشی او می‌باشند. اما نکته مهم در زمینه بهداشت ورزشی این است که شما در حین ورزش کردن بهتر است که از لباس‌های کمتری استفاده بکنید، چرا که بدن به طور طبیعی در حین ورزش گرم‌تر شده و افزایش بیش از حد این گرما احتمال ایجاد آسیب در بدن را فراهم خواهد آورد.

شورت Xpedite
859,000 ریال

نحوه شست و شوی لباس ورزشی

نخستین نکته مهم در رعایت بهداشت لباس ورزشی این است که شما زود به زود لباس ورزشی خود را بشوئید. در واقع بهتر است که بعد از هر بار تمرین و ورزش کردن نسبت به شستن آن چه با دست و چه با ماشین لباسشوئی اقدام کنید. به دلیل الیافی که در تولید لباس ورزشی به کار می‌رود، و آن را نسبت به دیگر پوشاک ما متمایز می‌سازد، بهتر است که برای شست و شوی آن به مواردی توجه داشته باشیم که ما در ادامه آنان را برای شما شرح خواهیم داد.

 • لباس‌های ورزشی را بر اساس رنگ‌بندی بشوئید، به طور مثال لباس‌های سفید را با هم بشوئید؛
 • بهتر است که لباس‌های مشکی را نیز به صورت جداگانه و همراه با هم بشوئید؛
 • در صورت لزوم، شستن سایر رنگ‌های لباس ورزشی در کنار هم، مشکلی نخواهد داشت؛
 • هرگز از نرم کننده برای شستن لباس ورزشی خود استفاده نکنید چرا که مانع از شست و شوی مناسب آن خواهد شد؛
 • دقت داشته باشید که حتما لباس خود را با آب سرد بشوئید، چرا که آب گرم بر بافت و سایز آن تاثیر منفی خواهد گذاشت؛
 • برای جلوگیری از زبری لباس ورزشی باید حتما از پودر و مایع مخصوص ماشین لباسشوئی استفاده کنید؛
 • اگر الزامی در استفاده از نرم کننده داشتید، می‌توانید در آخرین مرحله شست و شو مقدار کمی نرم کننده به لباس اضافه کنید؛
 • اگر اصرار دارید که لباس ورزشی خود را با دست بشوئید، از چلاندن آن خودداری کنید، چرا که لباس شما اللخصوص اگر اورجینال باشد دارای قابلیت دفع رطوبت است و به خودی خود به زودی خشک خواهد شد؛
 • برای خشک کردن لباس ورزشی آن را در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید؛
 • برای این کار بهتر است که لباس را در فضای باز و به دور از نور مستقیم قرار دهید؛
 • فراموش نکنید که بهتر است هرگز از خشک کن ماشین لباسشویی برای خشک کردن لباس ورزشی استفاده نکنید؛
 • شما می‌توانید از باد ملایم پنکه نیز برای خشک کردن بهترین لباس ورزشی خود استفاده کنید.

در واقع رعایت این نکات است که موجب جلوگیری از رسیدن آسیب به بافت و سایز لباس، دوام و ماندگاری و در نتیجه کمک به از بین بردن کامل باکتری‌های موجود در لباس خواهد شد. پس بهتر است که نسبت به انجام آن‌ها دقت عمل کافی را به خرج دهیم.

اگر دنبال نحوه شستشوی لباس ورزشی به طور دقیق هستید حتما این مقاله را تهیه کنید.
نحوه شست و شوی لباس ورزشی (راهکارهای خاص)

چند نکته کاربردی برای رعایت بهداشت لباس ورزشی

برای اینکه بتوانیم بهترین عملکرد را در مورد حفظ بهداشت لباس ورزشی از خود نشان دهیم، باید به دیگر نکات نیز توجه داشته باشیم. تمامی نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم در واقع نکاتی کلیدی در مورد چگونگی بهداشت لباس ورزشی می‌باشند.

 • بهتر است که بعد از ورزش هرگز لباس ورزشی خود را در ساک ورزشی نگه ندارید؛
 • برای از بین بردن بهتر بوی بد لباس ورزشی، می‌توانید به مدت نیم ساعت آن را در محلول سرکه و آب قرار دهید. دقت داشته باشید که نسبت سرکه به آب، باید یک در برابر چهار باشد؛
 • اگر لباس ورزشی شما دکمه دار است، در هنگام قرار دادن در ماشین لباسشوئی، حتما دکمه‌ها را باز کنید تا آن‌ها سست نشده و در نهایت کنده نشوند؛
 • قرار دادن لباس ورزشی در دمای متعادل بسیار مهم است. دمای گرم و سرد می‌تواند به کیفیت لباس شما آسیب وارد کند؛
 • اشاره می‌کنیم در واقع گرچه بهتر است که از اتو برای خشک کردن لباس ورزشی استفاده نکنیم، ولی اگر اصرار بر از بین بردن چین و چروک آن دارید، در ابتدا حتما پارچه‌ای بر روی لباس قرار دهید و بعد حرارت اتوی خود را بر روی کم‌ترین حالت ممکن بگذارید تا آسیبی به لباستان وارد نشود.

اینگونه است که ما می‌توانیم از صرف هزینه دوباره برای خرید بهترین لباس ورزشی جلوگیری کنیم. در واقع نحوه نگهداری و حفظ بهداشت باید در مورد تمامی انواع لباس‌های ما مد نظرمان باشد. اما در این میان لباس ورزشی به دلیل نوع استفاده و الیافی که در تولید آن به کار رفته است، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

سخن پایانی

همواره ورزش کردن برای برقراری و حفظ سلامت جسم و روح ما به کمکمان می‌آید؛ و در کنار این مهم نباید با ایجاد مسائلی دیگر، موجب بر هم زدن این سلامت شویم. یکی از مهمترین مواردی که می‌تواند سلامت جسم ما را به خطر بیاندازد، عدم دقت به حفظ بهداشت لباس ورزشی می‌باشد.

این مورد علاوه بر تامین سلامت جسمی ما، از صرف هزینه اضافی برای خرید دوباره لباس ورزشی نیز جلوگیری خواهد کرد. به همین دلیل در این مقاله، مومنتوم تمامی موارد و نکات مهم در مورد نحوه نگهداری و حفظ بهداشت لباس ورزشی و اهمیت را برای شما عزیزان بازگو کرد تا بتواند در این مهم سهمی داشته باشد. امیدواریم که با رعایت این نکات، بتوانید بر میزان حال خوش و انگیزه مثبت خود در حین ورزش کردن، بیافزایید. ممنون که با ما همراه بودید.

لباس ورزشی مناسب دویدن (مادر ورزش ها)
انواع ست کاپلی برای استایل ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
بستن
بستن
دسته بندی ها