تاریخچه باورنکردنی شلوار لگ زنانه

امروزه به دلیل زیاد شدن ساعات کاری و ساعاتی که افراد به دلایل مختلف در بیرون از خانه سپری می‌کنند، برخورداری از چند لگ در انواع و طرح‌های مختلف در کمد لباسی هر فرد، یک الزام به حساب می‌آید. لگ یا لگینگ ورزشی یا رسمی یکی از بهترین پوشاک برای ایجاد راحتی می‌باشد. البته ناگفته نماند که سالیان سال است که لگ و لگینگ جایگاه خود را در بازار مد لباس پیدا کرده و همواره طی این سال‌ها از محبوبیت چشمگیری برخوردار بوده است. به همین جهت مومنتوم نیز در این مقاله قصد دارد تا تاریخچه‌ی مفصلی در مورد شلوار لگ زنانه در اختیار شما عزیزان قرار دهد. اگر شما هم علاقه‌مند به چگونگی پیدایش لگ در بازار مد هستید، با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از شلوار لگ زنانه در طول تاریخ

بازار رقابت برای تولید بهترین شلوار لگ در بین برندهای تولید کننده همیشه گرم و پر تلاطم بوده است. از این روی اهمیت برخورداری از شلوار لگ و کاربردهای آن را هرگز نباید دست کم بگیرید. به همین دلیل شما می‌بایست نسبت به نوع استفاده، بند کمر، پارچه، تناسبات و طول قد آن در هنگام خرید، توجه داشته باشید. در بخش‌های بعد در مورد اهیت لگینگ در طول دهه‌های مختلف تاریخ اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

پیدایش شلوار لگ زنانه در دهه 1960 میلادی

انواع لگ از جمله پوشش‌های متنوع در طول سالیان متمادی برای پای افراد بوده است. از سال 1960 میلادی به بعد استفاده از لباس‌های بلند ارتجاعی اللخصوص برای زنان، به بازار مد لباس افزوده شد. البته از طرفی می‌توان به قرن 18 بازگشت و رایج بودن این دسته از شلوارهای جذب را در میان آقایان مشاهده کرد. شلوارهایی که دور ساق پا تا مچ آقایان را پوشش می‌دادند. در قرن 19 استفاده از شلوار لگ بیشتر مختص به کودکان بوده است. والدینی که استفاده از شلوار لگ را برای کودکانشان به همراه انواع ژاکت‌ها ترجیح می‌دادند، و در ادامه این سربازان بودند که از لگ به عنوان شلوار رسمی برای آنان استفاده می‌شد.

شلوار لگ زنانه از دهه 1970 تا 2020 میلادی

و اما حضور اصلی شلوار لگ زنانه در صنعت مد را می‌توان معطوف به دهه 1960 میلادی دانست که بیشتر برای رقصندگان طراحی شده بود. رفته رفته به دلیل استقبال از الیاف به کار رفته در تولید انواع شلوار ورزشی لگ زنانه که موجب راحتی افراد در استفاده از آن می‌شد، در  198 این شلوار توانست جایگاه خود را در میان افراد به عنوان یک لباس خیابانی پیدا کند. این روند تا سال 2010 ادامه داشت و در این سال استفاده از شلوار لگ به عنوان یک الزام ورزشی معرفی شد و همین قانون موجب افزایش استفاده از شلوار لگ برای محیط‌ها و فعالیت‌های غیر رسمی گشت.

اهمیت کاربرد شلوار لگ در قرن 14

جالب است که بدانید نخستین شناخت بصری از شلوار لگ در مردان اهل اسکاتلند قرن 14 دیده می‌شود. البته که در ابتدا این دسته از پوشاک به صورتی مختصر، همچون ساق‌هایی که مردان می‌پوشیدند و حالتی چکمه مانند داشت و از جنس چرم تولید می‌شدند، بوده است. رفته رفته این پوشاک ورزشی تبدیل به لباس‌هایی ضخیم و جوراب شلواری مانند شدند که مردان در دوران رنسانس از آن‌ها استفاده می‌کردند.

ناگفته نماند که استفاده از شلوار ساق، یا به عبارتی لگِ آن دوره، تا قرن نوزدهم و زمانی که زنان شروع به پوشیدن این دسته از لباس‌ها کردند، به عنوان یک مد مردانه شناخته می‌شد.

کارکرد شلوار لگ زنانه از دهه 1940 تا سال 1954

در واقع تکامل شلوار لگ امروز از سال 1950 آغاز شد. درست زمانی که ستاره معروف سینما، آدری هپبورن همانطور که از عینک آفتابی چشم گربه‌ای مخصوص خودش استفاده می‌کرد، این استایل خود را با شلوار کاپری نیز هماهنگی بخشید. زمانی که هپبورن برای سابرینا در سال 1954 یک شلوار مشکی باریک به تن کرد، دیگر زنان جامعه نیز تا سالیان متمادی، این نوع شوار را برای پوشش خاص خود انتخاب کردند.

دهه 1960 و ظهور شلوار لگ در آن زمان

در سال 1957 شیمیدان معروف، جوزف شیورز اسپندکس را تولید کرد. همین اختراع موجب تولید نخستین شلوار لیکرا در سال 1959 شد. در نهایت صنعت مد در دهه 60 شلوارهای باریک و کشدار را که امروزه به عنوان شلوار لگ یا لگینگ می‌شناسیم پذیرفت؛ در واقع این کار توسط طراحان معروف مانند مری کوانت و امیلیو پوچی انجام گرفت.

کاربرد شلوار لگ در دهه 1970

در دهه 1970 بود که دیگر شلوار لگ به عنوان یک ترند تمام عیار شناخته شده بود. این مهم به لطف سلبریتی‌هایی مانند دبی هری، اولیویا نیوتن جان و ستارگان برنامه تلویزیونی فرشتگان چارلی انجام گرفت و در این زمان با شلوارهای لگی مواجه بودیم که شکل و شمایلی متفاوت از سایرین و گذشتگان خود داشتند. براق بودن و همینطور کمر بلند داشتن، از مهمترین ویژگی‌های این دسته از شلوار لگ زنانه بود.

دهه 1980 موجب دگرگونی در طراحی شلوار لگ زنانه شد

درست زمانی که ستاره دنیای موسیقی، مدونا شلوار لگ را به عنوان یکی از مهمترین لباس‌های کمد خود انتخاب کرد، شور و شوقی عجیب در بازار شلوار لگ سال‌های 1980 شکل گرفت. البته ناگفته نماند که ترویج ورزش ایروبیک نیز در سال‌های 1980 موجب افزایش این شوق گشت. پدید آمدن شلوارهای لگ در انواع طرح‌ها و به صورت‌های رنگارنگ در این سالیان موجب افزایش محبوبیت استفاده از آن‌ها در میان افراد جامعه گشته بود. درست رفته رفته در همین نقطه از تاریخ است که تصویر امروزی شلوار لگ زنانه و مردانه نمایان می‌شود.

دهه 1990 و کاهش محبوبیت شلوار لگ

در واقع در دهه 1990 شلوار رکابی تواسنت جایگاه شلوار لگ زنانه و مردانه را در بازار مد از آن خود کند. این مهم را می‌توان بزرگترین دستاورد صنعت مد در این دهه دانست.

بازگشت شکوهمند شلوار لگ در دهه 2000 و 2001

نیکول ریچی، دوقلوهای اولسن، پاریس هیلتون و لیندسی لوهان همگی کسانی بودند که در آغاز قرن بیست و یکم موجب انتقام جویی شلوار لگ از بازار مد شده بودند. استفاده از این شلوارها در زیر دامن و انواع لباس‌ها، از جمله لباس‌های بلند درست در این دهه بود که رواج پیدا کرد.

قدرت شلوار لگ زنانه در بازار اکنون و قرن حاضر

حتما به خاطر داریم که افراد مشهوری مانند دی جی حدید، کندال جنر، هایلی بالدوین و بلا حدید چگونه از سال 2015 تاکنون توانستند دوباره شلوارهای لگ را به کمد لباس افراد بازگردانند. استفاده از این شلوارها به دلیل انعطاف و راحتی توانست در میان ورزشکاران نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شود.

استفاده از لباس‌های خیابانی، مدل‌های کمر بلند با شلوارهای چرمی، همگی موجب می‌شوند تا زمانی که راحتی یکی از اولویت‌های صنعت مد باشد، همچنان استفاده از انواع شلوار لگ یا لگینگ زنانه و مردانه نیز ترند و هیجان انگیز بماند.

سخن پایانی

کسب اطلاعات در مورد تاریخچه‌ی لباس‌های مورد علاقه‌ی ما موجب به وجود آمدن نوعی اصالت در استایل ما خواهد شد. از همین روی بسیاری از برندها در تلاش بوده‌اند تا بتوانند کالایی اصیل را با در نظر گرفتن نوع کیفیت و متریالی که در تولید آن به کار می‌برند، به بازار عرضه کنند. این میان تولید و عرضه شلوار لگ زنانه، از تاریخچه‌ای هیجان انگیز و غنی برخوردار است. در این مقاله نیز مومنتوم سعی داشت تا اطلاعاتی جامع را در مورد شلوار لگ در طول تاریخ، در اختیار افرادی قرار دهد که همواره به چگونگی پیدایش انواع لباس‌ها در طول تاریخ علاقه دارند. البته ناگفته نماند که مطالب گفته شده بیشتر به خاطر طراحان صنعت مد و لباس خوش خواهد نشست. ممنونیم که در این مقاله نیز با ما همراه بودید.

 

 

 

بهترین روش نگهداری از لباس ورزشی
بهترین لباس ورزشی صبحگاهی برای تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
بستن
بستن
دسته بندی ها